Volkan Severcan Severse! (Röportaj)

volkan-severcan_131996

 

NİHAN KIRLIKOVALI:Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Volkan Severcan kimdir?

VOLKAN SEVERCAN:1966 yılında İzmir’de doğdum. İzmir Özel Türk Koleji ve arkasından İstanbul Üniversitesi Devlet   Konservatuarı Tiyatro Oyunculuk Bölümünden mezun oldum. 1984 yılından bu yana profesyonel oyunculuk ve yönetmenlik yapmaktayım. Evliyim, bir kızım var.

NİHAN KIRLIKOVALI:Tiyatro ya da oyunculuk sizin için ne ifade ediyor?

VOLKAN SEVERCAN: Tiyatro benim hayatım, yaşama şeklim. Şüphesiz ki eğitimini aldığım işim oyunculuk. Oyunculuk yapabildiğim için seslendirme ve mesleğimle ilgili diğer yan işleri de yapabiliyorum. Ben en çok tiyatro sahnesinde kendimi mutlu hissediyorum.

NİHAN KIRLIKOVALI:Şuan oynadığınız Çocuklar Duymasın dizisi ve dizideki rolünüzle ilgili neler söylemek istersiniz?

VOLKAN SEVERCAN Çocuklar Duymasın Türk Televizyon tarihinde kült olmuş dizilerden birisi. Yıllar boyunca Türk seyircisinin beğenisini kazanmış.  Müthiş bir yazım dili var, Birol Güven gerçekten Türk seyircisini, Türk Halkını çok iyi tanıyor. Sonucunda ortaya bütün renkleriyle gerçek bir türk sitcomu çıkıyor. Ben, “Zero Tuna” rolünü oynuyorum.  Gerçekten çok eğlenceli bir rol. Romantik, ürkek, opsesyonları olan, kibar, iyi kalpli bir adam. Her kadının isteyeceği bir model, ama lafta tabii. Zero Tuna, Haluk rolünün oposit köşesi olarak dizide konumlanıyor.

NİHAN KIRLIKOVALI:Genellikle komedi tarzı projelerde yer alıyorsunuz. Komediyi sevdiğiniz için mi, gelen teklifler bu yönde olduğu için mi?

VOLKAN SEVERCAN: Hayat beni öyle yönlendirdi. Ama komedi oynamayı çok seviyorum. İnsanların gülmesi beni mutlu ediyor. Güldüren olabilmek çok keyifli ve özel bir şey. Örneğin rol aldığım iki farklı oyundan birisi “Bavul” isimli bir komedi, orada seyircileri bol bol güldürüyorum, diğer ide “Leyla’nın Evi” orada da seyircileri bol bol ağlatıyorum…

NİHAN KIRLIKOVALI:Türkiye’deki devlet tiyatroları ve gidişatı ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

VOLKAN SEVERCAN: Devlet Tiyatrolarının ya da şehir tiyatrolarının ,ne bugün ne de yarın kapatılmasına hiçbir siyasi iktidarın gücü yetmez.Sadece bu olgu şekil değiştirebilir; teknolojik etkenler bile sürekli değişirken siz olduğunuz yerde’ hayır ben değişmeyeceğim ‘diye diretemezsiniz.Kaldık ki seyircimiz bile değişiyor.Televizyona ilginin giderek azaldığı,insanlar sokağa çıkmak istediği bir dönemde tiyatroya da ilgi arttı.Benim tezim devlet tiyatroları uyduruk tiyatrolar olmamalı!İngiltere’deki National Tiyatrolar gibi o ülkenin en iyisi olmalı.Türkiye’nin en iyi tiyatro aktörlerinin aktrislerinin içinde yer aldığı çıtanın en yüksekte olduğu tiyatrolar lazım bizlere.Çünkü bu çıta ne kadar yüksekte olursa ,onu takip eden özel tiyatrolarda kalite de o kadar artmak zorunda kalacak.

 

NİHAN KIRLIKOVALI:Ülkemizde asgari ücretin düşük olması ve kişi başına düşen milli gelirin standartların altında kalmasından dolayı Özel Tiyatroların ücretlerini pahalı bulan bir kısım var. Bu konudaki yorumunuz nedir?

VOLKAN SEVERCAN: Öncelikler şunu söylemek isterim, asgari ücrete göre tiyatro bileti ayarlanmaz!Tiyatro bir kere lüks tüketim arasında ver alan bir eylem değildir.Devlet tiyatrolarının bir koltuğunun kaç liraya mal edildiğini biliyor musunuz? 100$(197TL)…Bu koltuğun satış fiyatı ise 7 TL.Siz bileti satın almak için 7 TL verdiğinizde devlette anında size 190TL sini geri veriyor.Maliyeti bu kadar yüksek olup başarılı olamayan bir devlet tiyatrosundan bahsederken bir yandan da özel tiyatrolar bir koltuğu 35TL ye mal edip 20 TL satıyor.Şuan hiçbir tiyatrocu ve çalışanı bu işten para kazanamadığı gibi üzerine para ödüyor ve sırf bu iş yürüsün diye.Son olarak Türkiye de tiyatro bileti dünya da hiç olmadığı kadar ucuz.

NİHAN KIRLIKOVALI:Oyunculuğunuzun yanı sıra farklı ve çok da ilgi çekici sektörlerde de adınızı sıkça duymaya başladık?

VOLKAN SEVERCAN: Taksim Sanat Evi Restoran işletmeciliği,Fred Perry Türkiye Genel Müdürlüğü,İmaj Creative Direktörlüğü,İmaj Entertainment ve İmaj Art şirketlerinde ortaklık yaptıktan sonra VS CREATİVE adlı şirketi kurdum.Bu şirkette farklı alanlarda creative çözümler ile müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz.2006 yılından bu yana Saya Grup’a pek çok proje için danışmanlık hizmeti verdikten sonra ,bu grup ve bu grup içersindeki Pharmactive İlaç bünyesinde Kurumsal İletişim Danışmanı olarak görev yapmaya başladım. 2013 yılından itibaren İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi olarak eğitmenlik görevimi sürdürmekteyim. Freelence Fotoğraf Sanatçısı olarak Türkiye’nin farklı yerlerinde gösterimde bulunan ‘Nasıl Geçti Habersiz’ adlı fotoğraf sergim seyircilerle buluşmaya devam ediyor.

NİHAN KIRLIKOVALI:Volkan Bey, keyifli sohbetiniz için teşekkürler. Son olarak WoMEN Dergisi okuyucularına neler söylemek istersiniz?

VOLKAN SEVERCAN Benimle bu röportajı yaptığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Herkese mutlu, başarılı, barış dolu bir yayın hayatı diliyorum.

Share This Story

Gündem

You May Also Like

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>